Андријана Јаневска: Ни татко ми ни маж ми не се моторџии, јас за месец дена положив и си купив мотор

Андријана Јаневска повеќе од 20 години е на музичката сцена. Кога првпат настапи на Скопскиот фестивал во '98 не ни мислела дека толку долго ќе се занимава со пеење. Денес зад неа се настапи, песни, манифестации. Таа е професорка по виолина, ама ретко кој знае дека последнава години е и моторџика. Вози Хонда Сузуки. Иако на сопругот Гино, а и на татко ѝ не им се допаднала идеја, Јаневска денес вози мотор.-Не знам ни јас како се решив. Кумот наш вози мотор, па еден ден дојде, свртевме еден круг и сфатив дека тоа е тоа. Кога одев на часовите за да полагам за мотор, во еден момент си реков, што ми е мене, ама ете адреналинот си го направи своето, открива Јаневска и додаде: „Но, јас многу внимавам и возам со 16 очи отворени“.

Не е тајна дека е љубител на формула 1.

-Од мала барав татко ми да ми дава да возам, затоа денес со страст гледам формула, открива Андријана за „Репортер“.

Oсвен возењето, голема страст ѝ е риболовот, а до скоро учествуваше на шаховски натпревари.

-Шах престанав да играм затоа што многу се нервирам. После една партија на Првенството во Струга кога скоро 4 саати игравме со еден постар господин, добив шаховско слепило и ја предадов партијата. Противникот ме фати на кондиција. Инаку љубовта кон шахот ми е од дедо ми со кого играв уште како мала, вели Андријана.

Мајка на два сина и 13 години е во брак со музичарот Димитар. Вели: „Се вљубив во него оти стално ме засмејуваше, а така е и денес. Тој е 15 години постар од мене, ама тоа никогаш не ни ги менува работите“.

Најмногу од сè ја погоди смртта на нејзината мајка, за која вели: „Не бевме ни свесни, таа почина ненадејно. Болката си ја носам во себе. Ми фали таа нејзина одлучност. Јас секогаш се колебам за работите, а таа ќе ми помогнеше да решам. Секогаш ми беше ветер во грбот”, вели Андријана.

Низ муабетот дознавме многу работи за неа. Едната од нив е дека живее со свекрвата, со која оди задно и на одмор и дека одлично функционираат.

-Види, сите ми се чудат како одам на одмор, а јас немам проблем. Кај нас дома секој си ги знае обврските. Јас го средувам дворот, Гино коси трева, свекрва ми готви ручек, искрена е Андријана.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Хасо отворил аптека. Еден ден морал да оди на службен пат, па го замолил Мујо да го замени. Кога се вратил Хасо од пат го прашува Мујо.
- Се снајде ли!
- Ееее, како не бе!
- И...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1535.- Во Тауер Грин е погубен Томас Мор,...
1885.- Францускиот научник Луј Пастер за првпат...
1893.- Умре Ги де Мопасан, француски писател,...
1971.- Во Њујорк умре Луј Амстронг, познат под...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби