Синот на Илон Маск си го менува името и полот

Синот на милијардерот Илон Маск вчера поднесе документи за целосно менување на идентитетот, со цел дистанцирање од својот татко.Ксавиер Александар Маск, кој има и близнак Грифин, наполни 18 години во април. Релативно кусо по роденденот, Ксавиер поднел барање до Врховниот суд на Калифорнија во округот Лос Анџелес, за промена на името во Вивијан Џена Вилсон. Во барањето, бара и полот да му се признае како – женски.

Како причина за барањето, се наведува дека Ксавиер повеќе не го прифаќа „родовиот идентитет и фактот дека повеќе не живеам или не сакам да бидам поврзан со мојот биолошки татко на кој било начин, облик или вид“. Илон Маск, пак, е виден како го напушта Федералниот суд во Лос Анџелес, каде што возвратил поднесувајќи тужба за клевета.

Илон Маск се ожени со канадската писателка Џастин Вилсон во јануари 2000 година. Во 2002. таа го роди Невада Александар Маск, кој почина од синдром на ненадејна смрт на доенче, на само десет недели. Во април 2004., Вилсон ги роди близнаците Грифин и Ксавиер. Маск и Вилсон се разведоа во 2008 година.

Илон Маск во минатото беше критикуван за трансфобија.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Во лудница оди комисија да ги провери лудаците кој како се понаша и одат од еден до друг, некој се замислува дека е авион, друг скока во празен базен и така натаму. Доаѓаат до...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1642.- Во Болоња умре Гвидо Рени, италијански...
1814.- Во Нови Винодолски е роден Иван...
1903.- Во Крушево е роден Никола Мартиноски,...
1966.- Започна "Културната револуција" во НР...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби