Принцот Хари ја критикуваше „штетната“ гласина дека Џејмс Хјуит е неговиот вистински татко

Принцот Хари на суд изјави дека британските таблоидни новинари сакале да докажат дека неговиот татко е Џејмс Хјуит за да може да биде „избркан“ од кралското семејство.Хари стана првиот висок функционер на кралското семејство кој сведочеше и беше сослушан на отворен суд во повеќе од 130 години.

Како дел од својата изјава, Хари зборуваше за десетици написи и информации за кои верува дека весниците на Mirror Group (MGN) ги добиле со нелегални средства, вклучително и хакирање на говорна пошта.

Еден од нив беше и написот објавен во 2002 година во Sunday People со наслов: „Заговор за ограбување на ДНК-та на Хари“.

-Бројни весници објавија гласина дека мојот биолошки татко е Џејмс Хјуит, човек со кој мајка ми имаше врска откако се родив. Во времето на овој напис и други слични на него, всушност не бев свесен дека мајка ми го запознала мајорот Хјуит дури откако се родив. Оваа временска рамка е нешто за што дознав дури во 2014 година, иако сега разбирам дека тоа беше општо познато меѓу новинарите

-Во тоа време, кога имав 18 години и ја изгубив мајка ми само шест години претходно, приказните како оваа ми се чинеа многу штетни и многу реални. Тие беа навредливи, злобни и сурови. Секогаш се обидував да ги преиспитувам мотивите зад приказните. Дали весниците сакаа да стават сомнеж во главите на јавноста за да бидам исфрлен од кралското семејство?

Хари објасни дека всушност му била доделена „улога“ од весниците.

-Моето искуство како член на кралското семејство покажува дека секој од нас добива одредена улога од таблоидниот печат. Почнувате како празно платно додека тие откриваат каква личност сте и какви проблеми и искушенија може да имате. Потоа почнуваат да ве придвижуваат кон играње на улогата или улогите што најмногу им одговараат и кои продаваат што е можно повеќе весници, особено ако сте „резервниот“ на „наследникот“. Тогаш си или „плејбој принцот“, „неуспешниот“, „отпуштениот“ или, во мојот случај, „дебелиот“, „измамникот“, „малолетниот алкохоличар“, „неодговорниот дрогирач“ списокот продолжува

Сведочењето на принцот Хари беше објавено откако тој пристигна во Високиот суд во вторникот наутро.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Се запишале Трпе, Мали Џокица и Џемо во прво одделение. После првиот час, земале да си ги мерат пенисите.
Знаете кој имал најголем?
Џемо, зашто имал 18 години!
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
- Светски ден за заштита на животните
- Светски ден на населбите
1669.- Во Амстердам умре Харменсон ван Рајн...
1787.- Роден е францускиот политичар и историчар...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби