И Џулија Ормонд го тужи Харви Вајнстин за сексуален напад

Британската актерка Џулија Ормонд поднесе тужба против поранешниот филмски продуцент Харви Вајнстин, тврдејќи дека тој сексуално ја нападнал во 1995 година, а потоа ѝ нанел штета на кариерата.Таа исто така ги обвинува и продуцентските компании „Волт Дизни“, „Мирамакс“, како и нејзините поранешни агенти во САД дека знаеле дека Вајнстин е напасник и опасност за жените, но не направиле ништо во врска со тоа. Актерката во својата тужба тврди дека била „ѕвезда во подем“ кога го запознала Вајнстин во 1994 година.

Поранешниот продуцент е веќе осуден сексуален напасник кој издржува затворски казни за повеќе дела.

Ормонд ја поднесе тужбата до државниот Врховен суд во њујоршката општина Менхетн, според Законот донесен лани во САД. којшто им овозможува на можните жртви на сексуален напад во минатото да поднесат обвинение, дури и ако вообичаениот временски рок за тоа во дадената сојузна држава е поминат.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот

Си живеел Тарзан во џунгла среќно 25 години и попатно си се задоволувал со дупки во дрвата. Додека еден ден тој си правел што си правел со еден даб, го нашла Џејн и целата се...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1813.- Во Лајпциг е роден Рихард Вагнер,...
1819.- Парниот брод "Савана", изграден во...
1885.- Во Париз умре Виктор Иго, француски...
1918.- Германските воени авиони го бомбардираа...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби