Модниот дизајнер Питер Најгард виновен за сексуално злоставување на четири жени

Модниот магнат Питер Најгард, кој има финско и канадско државјанство, вчера во Торонто, Канада, е прогласен виновен за сексуално злоставување на четири жени.

Инаку, шест точки од обвинението против Најгард (82), се однесуваа на четири жени и едно тогаш 16-годишно девојче, за дела извршени во периодот од 1988 до 2005 година. По седумнеделното судење и петдневно разгледување, поротата утврди дека тој не е виновен само за сексуална злоупотреба кон една од тужителките и не е виновен за присилно задржување. Пресудата ќе биде формулирана подоцна.

Адвокатот на милионерот, Брајан Гринспен не ја исклучи можноста за жалба.

Покрај во Торонто, на поранешниот моден дизајнер ќе му се суди и во две други канадски провинции - Квебек и Манитоба, за слични обвиненија. Покрај тоа, предвидено е Најгард да биде екстрадиран во САД, каде што е обвинет за рекет и трговија со луѓе заради сексуална експлоатација, за дела извршени во периодот од 1990 до 2020 година.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Врти плавуша кај дечкото на мобилен и од таму слуша женски глас:
- Претплатникот не е достапен...
... па оваа реагира:
- Ма немој, краво една, а тебе достапен ти е, а???

*...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
43.п.н.е.- Убиен е римскиот оратор, политичар,...
1598.- Роден е Џовани Лоренцо Бернини,...
1863.- Роден е италијанскиот композитор Пјетро...
1894.- Умре Фердинанд де Лесенс, француски...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби