Лажни секс фотки од Тејлор Свифт го преплавија интернетот

Лажни, сексуално експлицитни слики од Тејлор Свифт генерирани од вештачката интелигенција, деновиве се раширија низ платформите на социјалните медиуми.Ова мошне ги вознемири обожавателите на пејачката кои упатија повик кон законодавците да ги заштитат жените и да се справат со платформите и технологијата што шири такви слики.

Една слика споделена од корисник на X, беше прегледана 47 милиони пати пред профилот да биде суспендиран во четвртокот. X затвори неколку профили кои објавуваа лажни слики од Свифт, но сликите беа споделени на други платформи на социјалните медиуми и продолжија да се шират и покрај напорите на компаниите да ги отстранат.

Додека од X изјавија дека работат на отстранување на сликите, обожавателите на поп-ѕвездата ја преплавија платформата во знак на протест. Тие објавија поврзани клучни зборови, заедно со реченицата „Заштитете ја Тејлор Свифт“, во обид да ги потопат експлицитните слики и да ги отежнат пронаоѓањето.

Reality Defender, компанија за сајбер безбедност со 90 отсто уверување утврди дека сликите се создадени со помош на модел на дифузија, технологија управувана од A.I. достапна преку повеќе од 100.000 апликации и јавно достапни модели.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Во лудница оди комисија да ги провери лудаците кој како се понаша и одат од еден до друг, некој се замислува дека е авион, друг скока во празен базен и така натаму. Доаѓаат до...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1193.- Умре арапскиот државник и војсководец...
1461.- Во англиската „Војна на ружите“ Едвард од...
1678.- Роден е италијанскиот композитор и...
1789.- Во Њујорк е свикан првиот Конгрес на САД....
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби