„Џокер“ заработи над 93 милиони во викендот по премиерата

Филмот „Џокер”, со Хоакин Феникс во главната улога, заработи 93,5 милиони долари во 4.474 кина во Северна Америка по премиерата минатата седмица. Ова е рекорд на киноблагајните за октомври воопшто.Претходно тој „октомвриски рекорд“ го држеше филмот „Веном” којшто излезе во октомври минатата година. Нивната првична заработка беше 80 милиони долари.

Надвор Северна Америка, во светски рамки, „Џокер“ досега заработи 140,5 милиони долари.

Претходно, филмот предизвика контроверзии и беше критикуван поради психолошкото портретирање на психопат убиец. Имено, некои сметаат дека ваквите психолошки драми поттикнуваат насилство, па потсетија на нападот во градот Аурора, Колорадо, САД, 2012, за време на прикажување на „Бетмен: Воздигнувањето на црниот витез“, при што беа убиени 82 лица. Џокерот е лик од франшизата за Бетмен, па некои луѓе, потсетувајќи на тој масакр, повикуваат на претпазливост.

Како одговор на сѐ тоа, продукциската куќа Ворнер брос во официјално соопштение истакна дека „Џокерот“ не е херој. Филмот е обележан со ознаките „Р“, „18 плус“ и слично.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Учителката го прашува Мали Џокица како си поминал за летниот распуст.
Џокица одговара:
- Прво, јас не сум Џокица, јас сум Џорџ.
- Како второ, за распустот бев во Америка и...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1599.- Роден е шпанскиот сликар Диеро Родригес де...

1606.- Роден е францускиот писател Пјер Корнеј,...

1654.- Шведската кралица Кристина Аугуста која...