Џејмс Дин повторно „ќе глуми” во филм

По повеќе од 60 години по својата смрт, Џејмс Дин ќе се појави во филм со помош на специјални ефекти што „ќе го оживеат“ ликот на овој американски актер, потврди продукциската куќа „Magic City films”.Во долгометражниот филм „Finding Jack“ чие снимање почнува наскоро, Џејмс Дин ќе ја има улогата на Роган.

Во изработката на специјалните ефекти ќе учествуваат канадското студио „Imagine Engine” и јужноафриканското „MOI Worldwide“. Притоа ќе се користи технологијата „full body” која создава слика во движење на човек, врз основа на негови фотографии и видео снимки.

„Magic City films” ги има правата за користење на ликот на Џејмс Дин, кои ги откупи од неговото семејство.

– Неговите најблиски ова го доживуваат како негов четврти филм, што тој никогаш не успеа да го сними… Нема да ги разочараме ниту нив, ниту неговите обожаватели, изјави Антон Ернст, претставник на продукциската компанија и помошник режисер на Тати Голик.

Џејмс Дин загина на 30 септември 1955 во сообраќајна несреќа, на 24-годишна возраст, кога со своето Порше удри во друг автомобил во Калифорнија. Се појави во три филма – „Бунтовник без причина”, „Источно од рајот” и „Џин”, а за последниве два беше номиниран за Оскар.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
е собрале на состанок сите човечки органи за да решат кој е главен.
- Јас треба да бидам главен - рекол мозокот.
- Јас раководам со целиот организам и без мене ништо нема да...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
- Светски ден на населението
1533.- Папата Клемент Седми му се закани на...
1804.- Поранешниот претседател на САД Арон Бер...
1807.- Во Њујорк, по реката Хадсон, заплови...