Премиера на новата HBO серија „Лавкрафтовата земја“

Новата HBO серија „Лавкрафтовата земја“ (Lovecraft Country), базирана на истоимениот роман на Мет Раф од 2016 година, ќе има премиера на 17. август во 20 часот на HBO каналот, а истиот ден доаѓа и во понудата на HBO GO услугата.Во текот на десетте епизоди серијата го следи Атикус Фримен, млад воен ветеран кој ужива во книги со научно-фантастична содржина. По враќањето од Втората светска војна, неговото семејство ќе биде вовлечено во мистериозна ситуација полна со магија и тајни секти. Атикус, заедно со неговата другарка Летиша и вујкото Џорџ, заминува на патување низ Америка во потрага по неговиот исчезнат татко. Патувањето станува борба за преживување и совладување на расистичките проблеми на белата Америка, но и страшните чудовишта од романите на Лавкрафт.

Во главните улоги ги гледаме Џонатан Мејџорс, Џурни Смолет-Бел, Анџино Елис, Аби Ли, Џада Харис, Вунми Мосаку и Мајкл Кенет Вилијамс. Во епизодните улоги настапуваат Кортни Б. Венс, Џејми Чунг, Џејми Њуман, Џордан Патрик Смит и Тони Голдвин.

Извршни продуценти на серијата се Миша Грин, Џ.Џ. Абрамс, Џордан Пил, Бил Караро, Јан Деманж, Даниел Сакхајм и Дејвид Кнолер. Миша Грин е и сценаристка на серијата.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Му вели жената на мажот;
"На еден питач му дадов цела чинија супа и сто денари."
"И тој ја изеде таа супа?"
"Да."
"Е, тогаш ги заслужил тие сто денари."
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по наместа влажни коловози. ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На...
Верски календар
На денешен ден
331 п.н.е.- На реката Тигар, во Месопотамија,...
480. п.н.е.- Во поморската битка кај островот...
1519.- Португалскиот морепловец Фернандо Магелан...
1833.- Роден е италијанскиот новинар и пацифист...