Мел Гибсон ќе го режира „Смртоносно оружје 5“

Мел Гибсон ќе го режира и ќе глуми во петтиот филм од серијалот „Смртоносно оружје“, чие снимање ќе почне следната година, објави „The Sun“, додавајќи дека актерот го најавил тоа во изјава за новинарите во Лондон.За „Смртоносно оружје 5“ се зборува уште од 2020. Во декември таа година режисерот на претходните четири филма Ричард Донер потврди дека ќе сними нов дел од серијалот. Сепак, Донер почина на 91-годишна возраст во јули оваа година, но се чини, му оставил аманет на Гибсон да го доврши проектот.

– Ричард Донер беше одличен човек. Работеше на сценариото и отиде доста напред во тоа. И еден ден ми рече: „Слушај, дете, ако умрам, ти ќе го направиш тоа“. Му реков: „Молчи!“ Но, тој почина. Кога ме замоли да го направам ова, не одговорив. Сепак, тој ѝ кажа за тоа на својата сопруга, студиото, продуцентот… Па, така, јас ќе го снимам петтиот филм, изјави Мел Гибсон (65).

Актерот ќе се врати како детективот Мартин Ригс. Се очекува да му се придружи и 75-годишниот Дени Гловер како неговиот партнер Роџер Мурто. Првиот филм од „Смртоносно оружје“ беше објавен 1987 година. Продукцијата доби голем број награди, како и номинација за Оскар. Останатите четири филма беа објавени во 1989, 1992 и 1998 година.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Од сите спортови најмногу ги сакам хокејот и боксот.
- Зошто?
- Оти сум забар!

* * *
Кои девојки повеќе ти се допаѓаат, оние што зборуваат многу или оние другите?
- Кои...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1662.- Умре Блез Паскал, француски математичар,...
1850.- Во Париз умре Оноре де Балзак, француски...
1936.- Франкистите од Шпанија го застрелаа...
1973.- Полковникот Пападопулос, шеф на воената...