„West Side Story” на Стивен Спилберг собра три „Златни глобуси“

Филмот „West Side Story“ во режија на Стивен Спилберг, е прогласен за најдобар мјузикл или комедија на вчерашното доделување на „Златните глобуси“. Филмот доби три награди.Преработката на мјузиклот од 1961 година раскажува за една љубов меѓу двајца млади, сместена во костец меѓу ривалските улични банди. Ѕвездата на новиот филм – Рејчел Зеглер е наградена за најдобра актерка во мјузикл или комедија.

Здружението на странски новинари во Холивуд (ХФПА), кое го организира „Златен глобус“, ја прогласи „The power of the dog“ за најдобра драма. И овој филм доби три награди од можни седум номинации. Никол Кидман доби награда за најдобра актерка во драмата „ Being the Ricardos “. „Златниот глобус“ за глумец во драма му припадна на Вил Смит за улогата во „King Richard“, а најдобар актер во мјузикл или комедија е Ендрју Гарфилд во „Tick, tick…Boom“.

Наградата за најдобра режија ѝ припадна на Џејн Кемпијон за „The power of the dog“. Јапонскиот филм „Возејќи го мојот автомобил“ е најдобар филм од неанглиско говорно подрачје.

Актерите, режисерите и филмските студија во голема мера „ги игнорираа“ наградите „Златен глобус“ оваа година, по критиките во 2021 година – дека организаторот ХФПА работи „со сомнителни етички политики“ и без членови црнци.

ABC, кој долги години го емитува настанот, одлучи да не ги емитува овогодишните награди.

ХФПА, која го прошири и инклузивизираше своето членство и ја ревидираше својата практика, ги објави своите селекции на свеченоста зад затворени врати во Беверли Хилс. Добитниците јавноста ги дозна преку социјалните мрежи и на интернет-страницата на „Златен глобус“.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
- Тато, да не спиеш?
- Не! Кажи што сакаш.
- Дај ми 200 денари за во град,
- Остај ме бе, нели гледаш дека СПИЈАМ!

* * *
Се јавува плавуша во Авиоимпекс:
- Се извинувам,...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1882.- Германскиот бактериолог Роберт Кох...
1905.- Во Велес е роден Стефан Гајдов,...
1972.- Во Москва е потпишан договор меѓу САД и...
1994.- Весникот на албански јазик "Флака е...