Спилберг: „Фабелманови“ е приказна за моите семејни тајни

Режисерот Стивен Спилберг (75) проговори за семејната тајна што никогаш не сакал да ја открие, и се присети на врската со неговата мајка, која ја загуби пред неколку години.„Фабелманови“ (Fabelmans) е полуавтобиографска приказна за детството и младоста на режисерот, олицетворена во Семи Фабелман (Гејбриел Лабел). Во другите улоги се појавуваат Мишел Вилијамс, Пол Дејно, Сет Роген, Џад Хирш и други.

– Барав одлични актери, но ми требаа такви кои веќе изгледаа слични на мене и на моите родители во другите филмови. Требаше да почувствувам дека нешто на неа (Вилијам, з.п.) ме потсетува на мајка ми, а нешто за него (Дејно) – на татко ми… Така дојдов до двајца од најдобрите актери со кои сум работел, рече Спилберг.

Режисерот работеше на сценариото со драматургот Тони Кушнер – добитник на Пулицерова награда, кој заработи номинации за Оскар за претходните филмови на Спилберг – „Линколн“ и „Минхен“ и кој му помогнал да се справи со непријатните семејни тајни од минатото.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот

Детето: Тато, види имам температура 38.
Таткото: Ништо не е тоа бе сине. Сум имал јас 50, па и 60 еднаш.
Мајката: Не го лажи детето бре, знаеш дека не може да имаш...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
- Меѓународен ден за борба против корупцијата.
1594.- Роден е шведскиот крал Густав Втори...
1608. - Во Лондон е роден Џон Милтон, англиски...
1638.- Во Дубровник умре Иван Гундулиќ, хрватски...