Со спектакуларен настап на Ванеса Меј започна „Охридско лето“

Охрид вчеравечер блесна во полн сјај за свеченото отворање на 59. издание на „Охридско лето”.

Неколку илјадната публика, во традиционално преполниот Антички театар уживаше во спектакуларниот концерт на светски популарната виолинистка Ванеса Меј, која настапи во придружба на Македонската филхармонија, под диригентската палка на маестро Иван Кожухаров од Бугарија.

Одличниот настап на една од најдобрите виолинистки на денешницата донесе радост и задоволство кај присутните, но и многу еуфорија и големи очекувања од годинашното „Охридско лето”.

Охрид до крајот на август ќе биде културен центар на Балканот, на којшто ќе настапат врвни домашни и странски познати имиња од светот на културата и уметноста!

Mанифестацијата ја отвори Меј, којашто го носи епитетот
светско чудо, но програмата на „Охридско лето“ и во следните четириесет дена ќе им овозможи на посетителите да уживааат во 45 исклучително интересни, но пред сè различни музички и драмски содржини.

Светски познатиот фестивал се реализира со поддршка од Македонски Телеком. Со ова традиционално партнерство, компанијата ја потврдува својата заложба за поддршка на настани од особена важност за културата и уметноста во Република Северна Македонија.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот

Влегува пијаница во кафана и порачува ракија. Шанкерот го гледа пијан и го откачува:
- Искачај надвор, не служиме пијаници.
Поминуваат 10 минути пијаницата се враќа и...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Виадукт Трејд исвестува дека на ден 19.08.2019 ќе се изведуваат градежни активности при поставување на индуктивни јамки на автопат, наплатна станица Тетово, патен правец Гостивар...
Верски календар
На денешен ден
1662.- Умре Блез Паскал, француски математичар,...
1850.- Во Париз умре Оноре де Балзак, француски...
1936.- Франкистите од Шпанија го застрелаа...
1973.- Полковникот Пападопулос, шеф на воената...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби