Почина кантри-пејачот и актер Кени Роџерс

Познатиот американски кантри-пејач и актер, Кени Роџерс почина синоќа на 81-годишна возраст, соопшти неговиот гласноговорник Кит Хејган.Според него, Роџерс бил под здравствена нега и починал од природна смрт.

Пејачот познат по свилената брада и рапавиот глас, има продадено десетици милиони плочи и е добитник на три Греми-награди. Тој беше ѕвазда на 1970-тите и 80-тите, кога се појави и во повеќе филмови. Неговата кариера траеше околу 60 години.

Во 2017-та година, на 79-годишна возраст, тој престана со турнеите. Два негови албума се впишани во „200-те највлијателни кантри-албуми на сите времиња“.Беше и член на Куќата на славните од областа на кантри-музиката.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Двајца другари, едниот стар ловџија, другиот тазе, одат на лов. Влегуваат тие во шумата и стариот ловџија му вика на новајлијата:
- Седи сега ти во грмушкава и глас да не си...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1640.- Во Антверпен умре Петар Паул Рубенс,...
1672.- Во Москва е роден Петар Велики, цар на...
1778.- Во Париз умре Франсоа Волтер, француски...
1918.- Умре Георгиј Валентинович Плеханов, руски...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби