Боб Дилан издава нов албум, прв по осум години

Американскиот музичар Боб Дилан ќе издаде нов студиски албум, негов 39-ти по ред. „Rough and Rowdy Ways“ излегува на 19 јуни, соопшти Дилан на Твитер.

Според списанието „Ролинг стоун“, албумот ќе содржи 10 песни. Три од нив веќе беа претставени, а тоа се 17-минутната „Murder Most Foul“ – за убиството на Џон Кенеди, натаму – „I Contain Multitudes“ и „False Prophet“.

„Rough and Rowdy Ways“ ќе биде првиот авторски албум на Дилан по осумгодишна пауза, по „Tempest“ од 2012 година. Во меѓувреме, тој објави уште три албума – „Shadows in the Nigh“ (2015), „Fallen Angels“ (2016) и „Triplicate“ (2017), но тие се состојат од преработки на песни од други автори.

Со својата 50-годишна кариера, Боб Дилан се смета за една од највпечатливите фигури во рок-музиката. Според „Ролинг стоун“, тој е вториот најзначаен изведувач во историјата, по „Битлс”.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот

- Што вика плавуша кога ќе и дувнете во уво?
- Фала за идејата.

webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по претежно суви коловози. ИЗВЕСТУВАЊЕ: На регионалниот патен правец Р2431 Штип - с.Аргулица - Плачковица (детско...
Верски календар
На денешен ден
1624.- Францускиот крал Луј Тринаесетти го...
1826.- Умрел францускиот лекар Рене Теофил...
1863.- Во Париз умрел Ежен Делакроа, француски...
1899.- Во Лентостаун, во близина на Лондон, се ...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби