Најавено преиздавање на албумот „Young Americans” на Дејвид Боуви

Албумот на починатиот британски пејач Дејвид Боуви – „Young Americans” ќе добие свое ново ограничено издание на винил, по повод 45-годишнината од објавувањето на плочата.Албумот, кој самиот Боуви тогаш го опиша како „пластична душа“, ќе излезе повторно на 18 септември и ќе биде отпечатен во препознатлив златен винил.

„Young Americans” беше објавен на 7 март 1975 година. Снимен е во Филаделфија, САД, во соработка со долгогодишниот продуцент Тони Висконти и со помош на Џон Ленон, Пол Мекартни, Лутер Вандрос и честиот соработник на Боуви – Карлос Аломар.

Плочата стигна до второто место на музичките топ-листи во Велика Британија.

Претходно беше објавено ново винилно издание и на албумот „Something in the Air (Live Paris 1999)” на Боуви – со 15 песни што ги изведе во живо во Франција, 1999 година, при турнејата „Hours”.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот


- Што е храброст:
- Да му се посереш на комшијата пред врата, па да му заѕвониш и да му побараш тоалетна хартија.

webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
- Меѓународен ден на штедењето.
1517.- Водачот на германските реформи Мартин...
1517.- Умре италијанскиот сликар Фра Бартоломео,...
1795.- Роден е англискиот писател Џон Китс, еден...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби