„Dаft Punk“ се разделува по 28 години

Францускиот бенд за електронска музика „Dаft Punk“ објави дека повеќе не постои. Со тоа заврши 28-годишната соработка што им донесе хитови на обожавателите како „Around the World” и „One More Time”.

Групата од Париз, позната по тоа што луѓето на видеоспотовите и настапите се облекуваа во робот-костуми и метални кациги, на својот Youtube-канал објави видео со наслов ,,Epilogue” и симболична порака: 1993-2021. Списанието „Варајети“ ја цитираше издавачката Кетрин Фрејзер, дека распуштањето било неминовно, без да даде повеќе подробности.

„Dаft Punk“ беше составен од дуо Томас Бангалтер и Жи-Мануел де Омем-Кристо од Франција – парижани, другари од училиште. Тие се појавија на големата музичка сцена 2008 година, кога нивната песна „Harder Better Faster Stronger“ беше номинирана за Греми награда за најдобра песна.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Малиот Трпе се жали на мајка му.
- Мамо, мамо, дада ми ја брцна иглата за плетење во око.
- Случајно?
- Да, низ клучалката!
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1133.- Роден е англискиот крал Хенри Втори...
1534.- Умре италијанскиот сликар Антонио Алегри...
1696.- Роден е италијанскиот сликар Ѓовани...
1770.- Британските трупи во Бостон убија пет...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби