MTV VMAs награди: Џастин Бибер е изведувач на годината

Канадскиот поп-пејач Џастин Бибер е прогласен за „Изведувач на годината“ на вчерашното доделување на Ем-ти-ви видео-музичките награди (ВМА).Примајќи ја наградата, Бибер истакна дека oвaа година не била лесна за никого поради пандемијата на коронавирус, а особено ѝ се заблагодари на неговата сопруга, Хејли Болдвин, со која се венчаа изминатава година. Меѓу конкурентите на Бибер за наградата беа ѕвезди како Аријана Гранде и Тејлор Свифт.

Соработката на Канаѓанецот со Гивеон и Даниел Цезар – „Peaches“, беше прогласена за најдобра музика во категоријата за „Поп-песна“.

Доделувањето на наградите на MTV оваа година се врати во вообичаениот формат – се одржа во живо од „Центарот Баркли“ во Бруклин во присуство на публика. Во август, инаку, телевизијата прослави 40 години постоење. Водителка овојпат беше Доџа Кет.

Оливија Родриго ја освои наградата за „Песна на годината“, а Лил Нас Екс ја доби онаа за „Видео на годината“.

Поважни награди

„Видео на годината“: „Montero (Call Me By Your Name)” – Лил Нас Екс,

„Уметник на годината“: Џастин Бибер,

„Песна на годината“: „Drivers License” – Оливија Родриго,

„Најдобар нов изведувач“: Оливија Родриго,

„Поп-песна на годината“: „Рeaches” – Џастин Бибер, во соработка со Гивеон и Даниел Цезар,

„Хип-хоп песна на годината“: „Franchise” – Тревис Скот, со Јанг Таг и М.И.А.,

„Алтернативна музика и песна на годината“: „My Ex’s Best Friend” – Машин ган Кели, со Блекбер,

„Ар-ен-би песна на годината“: „Leave the Door Open” – Бруно Марс,

„Најдобра кореографија”: „Treat People With Kindness” – Хери Стајлс.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Некој зајак се нашол случајно во кулите на Светскиот трговски центар кога удрија авионите во нив.
- Излегува зајкото од пепелта, се тресе од прашина и вика "е што ти се вика...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1533.- Англискиот крал Хенри Осми се ожени со Ана...
1579.- Во Утрехт побунетите провинции Холандија,...
1627.- Роден е Роберт Бојл, англиски физичар и...
1736.- Роден е францускиот математичар,...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби