Поштенски марки во чест на „Ролинг стоунс“

Британската Кралска пошта објави дека ќе издаде специјална серија од 12 поштенски марки „во чест на еден од најдолговечните рок-бендови на сите времиња“, „Ролинг стоунс“. И тоа, во годината кога групата ќе ја одбележи својата 60-годишнина.Нивните настапи низ светот ќе бидат овековечени на осум поштенски марки, како и ликовите на пејачот Мик Џегер, гитаристите Кит Ричардс и Рони Вуд и починатиот тапанар Чарли Вотс, кој почина минатата година, на 80-годишна возраст.

– Малку бендови во историјата на рокот успеаја да создадат толку богата и обемна кариера како Ролинг Стоунс!, рече Дејвид Голд, претставник на британската мултинационална Кралска пошта.

– Тие создадоа некои од најкултните и најинспиративни албуми во современата музика, а нивните настапи во живо може да се наречат револуционерни!

Основан во 1962 година, „Ролинг стоунс“ е еден од најуспешните и најдолговечните рок-бендови во светот, со проценета продажба од над 240 милиони примероци ширум светот и бројни награди, вклучително и три „Греми“ награди.

„Стоунс“ се четвртата британска музичка група, по „Битлси“, „Пинк Флојд“ и „Квин“, во чија чест Кралската пошта издаде специјални поштенски марки. Серијата ќе се најде во продажба од 20 јануари.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Од сите спортови најмногу ги сакам хокејот и боксот.
- Зошто?
- Оти сум забар!

* * *
Кои девојки повеќе ти се допаѓаат, оние што зборуваат многу или оние другите?
- Кои...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1662.- Умре Блез Паскал, француски математичар,...
1850.- Во Париз умре Оноре де Балзак, француски...
1936.- Франкистите од Шпанија го застрелаа...
1973.- Полковникот Пападопулос, шеф на воената...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби