Бебето од омотот на „Nevermind” го изгуби случајот со „Нирвана“

Американскиот суд ја отфрли и последната тужба на Спенсер Елден против „Нирвана“ поради легендарната корица на албумот на хеви-метал бендот од 1991 година – „Nevermind”, на којашто Елден е сликан гол како бебе.

Елден (31) тврдеше дека неговото појавување на омотот е сексуална злоупотреба на дете. Но, судијата рече дека Елден чекал премногу долго за да тврди дека бил експлоатиран. Тој бараше отштета од 150.000 долари од живите членови на „Нирвана“ – Дејв Грол и Крис Новоселиќ, од вдовицата на поранешниот пејач Курт Кобејн – Кортни Лав, неколку издавачки куќи и од фотографот Кирк Ведл.

„Нирвана“ на насловницата користеше фотографија направена од Ведл 1991 година во Пасадена, Калифорнија САД. Од албумот „Nevermind“, продадени се повеќе од 30 милиони примероци.

Инаку, Елден ја изимитирал, т.е. ја повторил својата поза и за 10, 17, 20 и 25-годишнината од пуштањето на албумот.

Правните патишта на Елден сега се целосно исцрпени, и тој не може повторно да поднесе тужба.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
-Откако се омажив сексот веќе не ми е никакво задоволство - и кажува една пријателка на друга.
-Не можам да верувам, како така?
-Мораш да ми веруваш. Кога и да почнеме, мажот ми...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
ЗИМСКА ОПРЕМА: Од 15.11.2022 година започнува законската обврска за задолжително поседување на зимска опрема во возилата, без оглед на моменталната временска состојба. Оваа...
Верски календар
На денешен ден
1520. - Португалскиот морепловец Фернандо...
1632. - Роден е Жан Батист Лули, француски...
1680. - Во Рим умре Џовани Лоренцо Бернини,...
1806.- Француската армија на Наполеон Бонапарта...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби