Sevdaliza го разигра Скопје во ритамот на „Летото за паметење“

Светската поп-дива Sevdaliza со спектакуларен настап пред скопската публика го затвори овогодинешното издание на фестивалот „Skopje Calling“.Пред скопската публика, Sevdaliza ги изведе песните од нејзиното и понатаму актуелно EP „Raving Dahlia“, како и добро познатите хитови како „Human“, „Oh My God“ и „Ride or Die, Pt.2“.

Настапот на Sevdaliza на „Skopje Calling“ во рамки на програмата на Telekom Electronic Beats, е дел од кампањата „Лето за паметење“, која има за цел да ѝ овозможи на Генерацијата Z, но и на сите љубители на добрата музика, да создадат спомени и да го направат ова лето најзабавното досега.Публиката присутна на Стадионот на АРМ вечерта уживаше во уникатниот звук на музиката на Sevdaliza, кој претставува хармоничен електро-поп микс на персиска, источно-европската и западна култура. Како загревање за главното шоу, на сцената свој DJ настап имаше Nastasyakish, како домашна поддршка.

Дел од овогодишната програма на „Лето за паметење“ се повеќе ексклузивни свирки за помала публика, pop-up настани чијшто домаќин е Telekom Electronic Beats, но и некои од најголемите фестивали низ Европа, како Melt (Германија), Rolling Loud Europe (Австрија), Lollapalooza (Германија), Skopje Calling (Скопје) и Ohrid Calling (Охрид).Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Жена му на Трпе родила близнаци.
Трпе на работа донел мекици да части, и колегите го прашуваат дали близнаците му се еднојајчани или двојајчани.
- А бе, едното е двојајчано, а...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1556.- Во Рим свечено е осветено грандиозната...
1606.- Роден е Харменсон ван Рајн Рембрант,...
1904.- Во Бадевалер умре Антон Павлович Чехов,...
1944.- Во Штип бугарските фашисти ја убија Вера...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби