Во која група на порно зависници спаѓате?

Да не се лажеме момци и девојки, нема човек кој помалку или повеќе не е навлечен на филмови за возрасни. Но, дали вашата навика на гледање порно прераснала во зависност?

Во прилог следат 17 прашања, на кои одговарате со:

Никогаш -1 поен
Ретко - 2 поена
Повремено - 3 поена
Понекогаш - 4 поена
Често - 5 поена
Многу често - 6 поена
Редовно - 7 поена

1. Порнографијата е важен дел од мојот живот
2. Порнографијата ми користи за смирување на емоциите
3. Мислам дека порното предизвикува проблеми во мојот сексуален живот
4. Морам да гледам порно за да е чувствувам задоволено
5. Неуспешно се обидувам да престанам да гледам порно
6. Под стрес сум ако некој ме прекине додека гледам порнографски содржини
7. Мислам дека сега е супер момент да гледам порно
8. Гледањето порно ми помага да се ослободам од негативните емоции
9. Гледањето порно ме спречува да го покажам најдоброто од себе во сексот
10 . Ми треба сè повеќе и повеќе порнографија за да би ги задоволил своите потреби

11.Кога ќе одлучам дека повеќе нема да гледам порно, мошне кратко се придржувам кон таа одлука
12. Се вознемирувам ако не можам да гледам порно
13. Постојано планирам кога ќе гледам порно
14.Се ослободувам од напнатоста кога гледам порнографија
15. Со текот на времето гледам сè повеќе и повеќе порнографија, затоа што онаа која сум ја гледам сè помалку ме задоволува.
16. Се воздржувам од гледање порно на некое време, пред повторно да се вратам на старата навика.
17. Многу ми недостига гледањето на порно, ако не сум го гледам некое време.

Соберете ги поените од своите одговори. Доколку имате збир од 76 или поголем од тоа, вашето гледање порно е на проблематично ниво.

Според истражувањата постојат три типа на корисници на порнографија и тоа:

1. Рекреативен тип – во просек неделно гледа околу 24 минути порно содржини. Во оваа група најчесто влегуваат жени и луѓе кои веќе се во врска

2. Вознемирен тип- во просек гледа порно околу 17 минути во текот на неделата. Кај овој тип на гледачи порнографската содржина предизвикува стрес.

3. Компулсивен тип – гледаат порно во просек од 110 минути неделно. Повеќето од нив се мажи, кои дури избегнуваат секс со партнерот од што се навлечени на порно.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Двајца пијани на улица фаќаат поп, го качуваат на покривот на една зграда и го фрлаат. Се расплескува попот на земја, а едниот пијаница коментира:
- Ти реков јас дека не е...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. Во клисурите и засеците можна е појава на помали одрони, особено на патните правци: Кочани – Македонска Каменица -...
Верски календар
свештеномаченик Артемон. Свети Артемон пострадал за време на прогоните од страна на императорот Диоклецијан. Живеел во Лаодикија, а оттаму под стража бил одведен во Палестинска...
На денешен ден
- Денеска е Светски ден на дрвјата
- Денеска е Светски ден на интелектуалната...
121.- Роден е Марко Аврелиј, римски цар...
1452.- Роден е италијанскиот сликар, вајар,...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби