2019 Mercedes GLA - најмалиот и најевтин член на SUV фамилијата

Од Mercedes планираат масовна реорганизација на нивната SUV линија со 5 нови модели до крај на декадата.

GLA кросоверот ќе биде најмалиот и најевтин член на таа SUV фамилија и иако сегашниот модел доби подновување во јануари, втората генерација веќе се развива и треба да дебитира во 2019-та.

На сликите и шпионските фотографии се гледа како би требало да изгледа новата верзија на овој ривал на Audi Q2, од кои најзабележителни се сменетите LED предни и задни фарови.

Меѓутоа, најголемите измени нема да бидат визуелни, туку „под хаубата“.

Со новата генерација на А-класата која треба да се појави во 2018-та, Mercedes планира да претстави и нова верзија на MFA архитектурата која моментално се наоѓа под хечбек и GLA моделите кои моментално се на пазарот. Наречена MFA2, новата архитектура ќе биде вградена во идната генерација на GLA моделите, кои ќе имаат поголемо оскино растојание и ќе бидат пошироки од сегашните, што значи и дека ќе имаат поголем простор во кабината.

Во поглед на моторите, новото GLA се очекува да ги има истите кои ќе бидат понудени кај идната A-класа – тоа значи новите модуларни 2.0 литарски 4-цилиндрични турбодизел (дел од инвестицијата на Mercedes од 2.5 билиони евра во дизел технологија) , кои треба да ја заменат сегашната 2.1 литарска линија мотори.

Понудени ќе бидат и 2.0 литарски 4-цилиндрични турбо бензински мотори, додека предводник на серијата ќе биде Mercedes-AMG варијантата со над 400 коњски сили. MFA2 платформата би можела да отвори пат и за plug-in хибридна технологија, која во секој случај прво би била испробана кај A-класата.

Во внатрешноста се очекува сосема нова архитектура, која нивното на технологија и финишот на изработка би ги приближила GLA моделите со оние од новата Е-класа. Тоа би вклучувало употреба на нови материјали, поедноставен изглед на командната табла и поголеми дигитални дисплеи, како и нова верзија на COMAND infotainment системот на Mercedes.

Новата GLA серија би требало да е опремена и со наредната генерација на полу-автономната технологија за асистенција при возење.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Невработена службеничка го прашува директорот:
- Кои се условите да станам ваша секретарка?
- Многу едноставни: сакаш или не сакаш?
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по наместа влажни коловози. Во клисурите и засеците можна е појава на помали одрони, особено на патните правци: Кочани – Македонска...
Верски календар
маченици Теренциј, Африкан, Максим, Помпиј и други. Во првите три векови од христијанството, едно од најголемите прогонства се случи во времето на императорот Декиј, иако овој...
На денешен ден
- Денеска е Светски ден на книгата и авторското...
1564.- Во Стратфорд е роден Вилијам Шекспир,...
1616.- Во Мадрид умре Мигуел де Сервантес,...
1792.- Создадена е француската химна "Марселеза"...