Mazda KAI концепт

Драматичниот концепт прикажан на 2017 Tokyo Motor Show ни дава ран увид во изгледот на следната генерација на Mazda 3 – тој ја демонстрира еволуцијата на Kodo дизајнерскиот јазик на Mazda, со многу почисти површини.

Кевин Рајс, директорот за дизајн на европската подружница на Mazda, изјавил дека KAI сега засега не е ништо повеќе од саемски автомобил, креиран со нови производствени техники кои овозможуваат формирање на неговиот специфичен облик.

Mazda KAI концептот е малку пократок од сегашната Mazda 3, како и понизок – неговата висина изнесува 1375мм. Во споредба со Mazda 3, KAI е за 60мм поширок (1855мм.), а задните тркала се доближени до браникот со што меѓуоскиното растојание е зголемено за 50мм.

“Мазниот“ дизајн на екстериерот e рефлектиран и во ентериерот, кој е чист и ненатрупан, со хоризонтална контролна табла која се протега од врата до врата.

Од вратата на патничкото седиште до воланот се протега infotainment систем, но за разлика од комплетно дигиталните брзинометри кај повеќето возила од овој вид, Mazda KAI има три класични



Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
- Трпе, зошто татко ти денес беше на училиште?
- Учителката го викна за да се жали од мене.
- И што стана?
- Е па ништо, учителката ми кажа сега да ја викнам мајка ми, за да се...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1221.- Роден е кастилијанскиот крал Алфонсо X...
1531.- Во Капела заврши граѓанската војна во...
1555.- Во Хемниц умре Георг Бауер - Агрикола,...
1831. - Штрајкот на лионските ткајачи прерасна...