Honda Insight ривал на Toyota Prius

Honda ја претставија продукциската верзија на нивниот нов saloon модел Insight, кој ќе биде ривал на Toyota Prius и во продажба ќе се појави следната година.

Insight е базиран на истата платформа како сегашниот хечбек Civic и напојуван по последната верзија на хибридниот погон IMA (Integrated Motor Assist) на Honda, кој е комбинација од 1.5 литарски бензински мотор со електричен напојуван од литиум-јонска батерија.

Потрошувачката на овој модел се очекува да биде поголема од 21km/l, што ќе го постави на скоро исто рамниште со Toyota Prius (22km/l) и Kia Niro (20km/l.)

Дизајнот има елементи на купе, особено гледано од профил, а на предницата доминираат предната решетка и тенките LED фарови. Новиот Insight ќе има 5 седишта, а бидејќи батериите се поставени под подот, багажникот е голем и може да се прошири со спуштање на задните седишта (кои можат и делумно да се спуштат со поделба 60/40)

Honda Insight треба да се појави на американскиот пазар летото 2019-та, а сè уште не е познато дали компанијата има планови да го продаваат овој модел и во Европа, каде следниот нивни хибриден модел кој треба да се појави во продажба ќе биде CR-V.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Се качува Трпе на воз,влегува
во купето и гледа пет црнци:
-Овде нешто изгорело???
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по претежно суви коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини нема...
Верски календар
На денешен ден
1453.- Во битката кај Кастиона Французите ги...
1762.- Убиен е рускиот цар од германско потекло...
1790.- Во Единбург умре Адам Смит, најпознат...
1821.- Шпанија се откажа од Флорида во корист на...