Peugeot 108 подновено со нови бои и трим нивоа

Peugeot го подновија нивниот градски модел 108 за 2018-та, по ревизиите на двата сестрински модели Toyota Aygo и Citroen C1

Претставен е нов Euro 6.2 мотор кој е поекономичен од останатите, со намалени емисии на CO2, и тоа во варијантите 1.0l 72 и 1.0l 72 2-tronic.Трим нивоата Allure и Collection ќе имаат две дополнителни металик бои – Green Fizz и Calvi Blue, додека Allure тримот ќе има и Raven Black (црн) кров и ретровизори со сјајна црна боја. Top! Cabrio трим моделот со 5 врати ќе вклучува и електричен кров на извлекување направен од материјал со Green Fizz боја.

Подобрена е и технологијата вградена во возилото; 7-инчниот touchscreen во боја е подобрен со Apple CarPlay и Android Auto конективност, како и Mirror Screen функцијата која му овозможува на возачот да ги прикаже компактибилните апликации од неговиот смартфон на екранот во автомобилот и да ги користи со помош на контролите од автомобилот.

7-инчниот touchscreen е стандарден кај моделите со Active трим како и поскапите, а тука во стандардните опции спаѓаат и DAB дигитално радио, USB/3.5mm џек за екстерни аудио уреди, како и озвучување со сјајна црна боја.

Унапредена е и безбедносната опрема како опциите на активниот систем за кочење во градско возење и системот за предупредување при менување на ленти, кој сега има функција за препознавање на сообраќајните знаци.

Новото Peugeot 108 ќе има почетна цена од околу 10 500 евра.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Двајца истражувачи бегаат од племе човекојадци и по некое време пристигнуваат до кањон широк најмалку 15 метри.
- Што ќе правиме сега? - прашува едниот.
- Ќе скокаме, ете што ќе...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено по суви коловози. Од 21.03.2019 на регионалниот патен правец Р1103 Неготино – Лакавица се извршуваат работи на пат,...
Верски календар
На денешен ден
1611.- Роден е Евлија Челебија, турски патописец....
1634.- Британските колонисти на чело со лордот...
1807.- Во Англија е забранета трговијата со...
1812.- Роден е Александар Иванович Херцен, руски...