Bugatti Divo суперавтомобил од 5 милиони евра

Buggati Divo е суперавтомобил од 5 милиони евра за кој се тврди дека е полесен и поагилен од моделот Chiron врз кој што е базиран.

Divo е именуван по легендарниот тркачки возач Алберт Диво, и од моделот ќе бидат направени само 40 парчиња, од кои сите се веќе продадени.Фокусот на Bugatti Divo е аеродинамиката и се одликува со сосема нов дизајн на предницата во однос на Chiron, со големи отвори за воздух и тенки LED фарови.

На кровот има отвори оптимизирани за подобар проток на воздух, додека задниот спојлер е 23% поширок отколку оној на Chiron, чиј агол може да се модифицира во зависност во кој мод на возење се наоѓа автомобилот.Задните фарови имаат разни OLED елементи и се изработени со користење на напредни техники со 3D принтање.

Моторот на Bugatti Divo e quad-turbo 8.0 литарски W16 со моќност од 1500 коњски сили и 1600Nm вртежен момент, спарен со 7-брзински DSG менувач и погон на сите тркала. Според Bugatti, Divo забрзува од 0-100км/ч, за 2.4 секунди, и има максимална брзина од 380км/ч.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Маж и жена се расправаат.
Жената: Ако ми беше сопруг, ќе ти турев отров во кафето.
Мажот: Ако ми беше сопруга, ќе го испиев!
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива без забрани, по претежно суви коловози. ИЗВЕСТУВАЊЕ: Регионалниот пат Р-2332 патен правец Ресен-Охрид (Отешево-Трпејца, преку...
Верски календар
На денешен ден
1204.- Умре Мојсие Мајмоинид, еврејски филозоф,...
1466.- Во Фиренца умре Донати ди Николо ди Бето...
1553.- Роден е францускиот крал Анри IV, прв...
1570.- Данска ја призна независноста на Шведска.