Следното Audi TT може да е комплетно електрично

Иднината на иконскиот малечок спортски автомобил на Audi кој дебитирање пред повеќе од 20 години е сè понеизвесна поради малата продажба и сè построгите закони за СО2 емисии.

Моменталниот статус на овој модел е дека тој е спремен за користење сè до појавата на EU7 (уште построги закони за емисии кои можат да бидат донесени до 2021-ва)Изворите од Audi сугерираат дека една од идеите е да се развие „ТТ Sportback” со 4 врати како наследник на сегашниот Mk3 модел, но и да се задржи спортскиот двосед во понудата, но да биде електрифициран.

Според Hans-Joachim Rothenpieler кој е дел од тимот за технички развој на Audi вели дека двоседот TT е дел од ДНК-то на брендот и дека тој ќе се бори да ги убеди неговите колеги истиот да остане дел од понудата.Rothenpieler вели дека електрифицираната иднина на ТТ може да вклучува и plug-in хибридни, но и комплетно електрични модели.

За автомобил како ТТ, најголем проблем е батеријата која се наоѓа на подот. Кај нормалните електрични автомобили батерискиот пакет поставен во центарот е висок 12 до 13 сантиметри со што базата за седиштата се подигнува, но за малечок спортски автомобил со две седишта како што е ТТ потребен е поразличен концепт како што е еден дел од батеријата да е во центарот, а друг дел пред предните или зад задните тркала.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот

Влегува пијаница во кафана и порачува ракија. Шанкерот го гледа пијан и го откачува:
- Искачај надвор, не служиме пијаници.
Поминуваат 10 минути пијаницата се враќа и...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Виадукт Трејд исвестува дека на ден 19.08.2019 ќе се изведуваат градежни активности при поставување на индуктивни јамки на автопат, наплатна станица Тетово, патен правец Гостивар...
Верски календар
На денешен ден
1662.- Умре Блез Паскал, француски математичар,...
1850.- Во Париз умре Оноре де Балзак, француски...
1936.- Франкистите од Шпанија го застрелаа...
1973.- Полковникот Пападопулос, шеф на воената...