2019 Aston Martin DBS Superleggera Volante

Aston Martin официјално го претстави новиот DBS Superleggera Volante со максимална брзина од 340км/ч., правејќи го овој модел најбрзиот кабриолет во историјата на овој бренд.Volante, конвенционалниот фиксен кров од DBS Superleggera купе верзијата, го има заменето со механизам од 8-слоен материјал, овозможувајќи отворање на кровот за 14 секунди и затварање за 16 секунди, кое може да се активира или од внатрешноста на автомобилот или со клуч на оддалеченост од најмногу 2 метри од автомобилот.

Моторот на Volante е ист како оној од купето – 5.2 литарски twin-turbo V12 со моќност од 725 коњски сили и 900Nm вртежен момент, и 8-брзински ZF автоматски менувач. Идентичен со купето е и ентериерот.Забрзувањето од 0-100км/ч. е за 3.6 секунди (за 0.2 секунди побавно од купето), а забрзувањето од 80-160км/ч. во 4-та брзина изнесува 4.2 секунди.

Цената ќе започне од 286 300 евра (26 000 повеќе од купето), а кога ќе биде лансиран, најблизок ривал ќе му биде Bentley Continental GT кабриолетот.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот

Влегува пијаница во кафана и порачува ракија. Шанкерот го гледа пијан и го откачува:
- Искачај надвор, не служиме пијаници.
Поминуваат 10 минути пијаницата се враќа и...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Виадукт Трејд исвестува дека на ден 19.08.2019 ќе се изведуваат градежни активности при поставување на индуктивни јамки на автопат, наплатна станица Тетово, патен правец Гостивар...
Верски календар
На денешен ден
1662.- Умре Блез Паскал, француски математичар,...
1850.- Во Париз умре Оноре де Балзак, француски...
1936.- Франкистите од Шпанија го застрелаа...
1973.- Полковникот Пападопулос, шеф на воената...