Plug-in хибриди на BMW ќе бидат предводени од X3 xDrive30e

BMW ги објави спецификациите и цените на нивната последна серија plug-in хибридни модели.

Тие ќе бидат предводени од сосема новиот BMW X3 xDrive30e, кој ја користи истата бензинско-електрична конфигурација како 330e saloon моделот. Новиот хибриден X3 ќе чини од 55 000 евра, ќе има до 55км. домет само со електричниот погон, додека CO2 емисиите ќе изнесуваат 49г/км. Комплетно електричен iX3 модел ќе следи во 2020-та.Поголемиот BMW X5 xDrive45e ќе користи 6-цилиндричен бензински мотор во комбинација со 24kWh батерија, ќе има електричен домет од 87км. и почетна цена од 73 200 евра.

BMW 530e plug-in хибридот, пак, ќе има нова литум-јонска батерија која ќе овозможува електричен домет од 56км., потрошувачка од 66км/л. и СО2 емисии од 36х/км. Почетната цена ќе биде 54 200 евра.Верзијата со погон на сите тркала (530e xDrive) ќе биде за околу 2000 евра поскапа од регуларната.

Plug-in хибридна верзија на подновениот BMW X1 (X1 xDrive25e) треба да се појави во почетокот на 2020, додека подоцна BMW ќе понудат и караван верзија на 330е, наречена 330e Touring, за која не се познати цените и спецификациите, но се очекува да чини нешто под 46 300 евра.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Влегува калуѓерка кај игуменката и и вика:
- "Замисли мајко, одев низ шумата и наиде еден гад и ме силуваше. Што да правам?
- "Не грижи се ќерко, само оди и изеди три лимуна"
-...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
- Денеска е Меѓународен ден на студентската...
1558.- Умре англиската кралица Мери I Тјудор,...
1587.- Роден е холандскиот писател Јост ван ден...
1755.- Роден е францускиот крал Луј XVIII, кој...