Корона кризата ќе ја преживеат само 10 производители на автомобили

Кризата со коронавирусот ќе придонесе за забрзување на „природната селекција“ и на светскиот пазар ќе преживеат само 10 производители на автомобили, смета консултантската компанија „Аликс Партнерс“.Истражувањето на оваа консултантска куќа тргнува од фактот дека годинава продажбата на автомобили ќе биде за 20 милиони под минатогодишното ниво, односно како преку ноќ да исчезне пазар со големина на Европа.

Заздравувањето од кризата ќе трае, според „Аликс Партнерс“, неколку години, а последиците од „дарвинизмот“ во оваа индустрија ќе бидат дека само финансиски силните и иновативни производители и добавувачи ќе го преживеат претстојното чистење на пазарот.

Директорот за автомобилскиот сектор во „Аликс Партнерс“, Елмар Кадес, во интервју за ДПА изјави дека бројот на производители на автомобили може да се намали на десет.

Според него, германските производители припаѓаат на групата производители што ќе преживеат, иако имаат проблеми со преминот на електричен погон и софтвер, но, напомена дека, тие се доволно силни за да успеат.

Тој посочи дека со години опаѓа профитот на автомобилските компании, како резултат на инвестициите во нови технологии, и дека корона кризата само дополнително го забрза овој натамошен пад.

-Автомобилската индустрија, генерално, годинава нема да може да оствари профит, процени Кадес.

Тој изјави дека со намалувањето од 21 на 14 милиони продадени возила во Европа е забележен најголемиот пад и дека нивото пред кризата најверојатно ќе се постигне дури по пет години.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Еден ден се изгуби жената на поглаварот и ние ја најдовме. Тој ни даде да и се качиме по еднаш. Другиот ден се изгуби жената на врачот, ние ја најдовме и тој ни даде да и се...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на патните правци низ државата се одвива по влажни патишта, а на некои повисоки места ина остатоци од кашест снег на коловозот по интервенција на ЈП „Македонија...
Верски календар
На денешен ден
1500.- Шпанскиот морепловец Висенте Ханес Пинсон...
1531.- Португалија ја зафати катастрофален...
1788.- Британски бродови со првите доселеници од...
1823.- Умре англискиот лекар Едвард Џенер,...