Најдобрата храна што треба да ја консумирате во ноември

Во ноември можете да најдете многу свежи продукти за одржување на здравиот режим на исхрана, а пред нивниот избор да се намали на минимум во зимските месеци, еве што би препорачале да се најде месецов на вашата трпеза:

1) Зелка

Сите видови на зелка (зелена, црвена и сл.) се корисни бидејќи содржат големи количини на витаминот Ц, калиум и фолат. Црвената или виолетова зелка има високо ниво на антоцијанини, флавоноиди кои имаат силни антиоксидантни карактеристики.

2) Брусница

Брусницата е одличен извор на витамин Ц, растителни влакна, манган, како и витамините Е, К, Б5, и бакар.

3) Даикон

Даиконот е роднина на попопуларните брокула и прокељ, а придонесува за зајакнување на имунолошкиот систем, намалување на воспаленијата и подобрување на варењето. Од неговите листови може да се прави салата, а најпознат е по големиот корен кој може да се јаде и кој обично се јаде закиселен во Јапонија, Кина и други азиски земји.

4) Калинка

Овој плод е богат со витамин Ц, помага при превенција од Алцхајмеровата болест и канцерот, а неговиот сок содржи поголемо ниво антиоксиданси од повеќето овошни сокови.

5) Слатки компири

Слатките компири доаѓаат во разни бои и вкусови, а преполни се со витаминот А, во некои случаи содржат и до 90% од дневната потреба од него. Исто така имаат витамин Ц, влакна и калиум.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот

- Зошто девојките не можат да најдат маж кој е нежен, чуствителен и внимателен?
- Таквите веќе имаат дечко.

webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини нема...
Верски календар
На денешен ден
331 п.н.е.- На реката Тигар, во Месопотамија,...
480. п.н.е.- Во поморската битка кај островот...
1519.- Португалскиот морепловец Фернандо Магелан...
1833.- Роден е италијанскиот новинар и пацифист...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби