Dave’s Kitchen: Популарното Dalgona кафе со 3 различни вкусови

Dave’s Kitchen ви го претставува ултра популарното Dalgona кафе во три различни верзии. Подгответе ја вашата омилена и уживајте во денот.Потребни состојки:

За ванила вкус

 • 2 лажички инстант кафе
 • 1 лажичка шеќер
 • 3-4 лажици студена вода
 • 200 мл млеко
 • 1 лажичка екстракт од ванила
 • 3 коцки мраз

За чоколаден вкус

 • 2 лажички инстант кафе
 • 1 лажичка ванилин шеќер
 • 3-4 лажици студена вода
 • 200 мл млеко
 • 2 лажици какао
 • 3 коцки мраз

За кокос вкус

 • 2 лажички инстант кафе
 • 1 лажичка ванилин шеќер
 • 3-4 лажици студена вода
 • 200 мл млеко
 • 2 лажици кокос
 • 3 коцки мраз

Начин на подготовка:Најпрво за сите кафиња потребно е да ја подготвите густата пена. Во длабок сад со рачен блендер или со жица за матење изматете ги кафето, водата и шеќерот. Матете додека не добиете густа пена. Во чаша ставете го млекото, мразот и промешајте со ванилата. При сервирање ставете од изматената кафе пена.

За чоколадниот вкус - изматете ја кафе пената од кафето, ванилиниот шеќер и водата. Изблендирајте го млекото со какаото и сервирајте го во чаша. Додајте мраз и сервирајте со кафе пена. Декорирајте со какао.

За кокос вкусот -изматете ја кафе пената матејќи ги кафето, шеќерот и водата. Млекото и кокосот добро изблендирајте го и сервирајте во чаша со мраз. Декорирајте со кафе пената и кокос.

За повеќе рецепти посетете ја официјалната ФБ страна на Давор, Dave’s Kitchen.

#daveskitchen #dalgonacoffee #dalgona #stayhome #седисидомаПрочитајте: затвори
 • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Двајца другари, едниот стар ловџија, другиот тазе, одат на лов. Влегуваат тие во шумата и стариот ловџија му вика на новајлијата:
- Седи сега ти во грмушкава и глас да не си...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1640.- Во Антверпен умре Петар Паул Рубенс,...
1672.- Во Москва е роден Петар Велики, цар на...
1778.- Во Париз умре Франсоа Волтер, француски...
1918.- Умре Георгиј Валентинович Плеханов, руски...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби