Дебелината значително ја зголемува смртноста од Ковид-19

Истражување на Светската агенција против дебелина открива дека значителен број смртни случаи поврзани со Ковид-19 можеле да бидат спречени доколку луѓето би имале помала тежина.

Дебелината е поврзана со поголем ризик од смрт од коронавирусот, се наведува во научниот труд на тимот предводен од високиот советник во Агенцијата, д-р Тим Лобстин. Резултатите од истражувањето покажуваат дека девет од 10 смртни случаи поврзани со Ковид-19 се случиле во земји со висок број на луѓе со прекумерна тежина.

Меѓу нив е и Велика Британија – петта земја во светот според бројот на смртни случаи од последици од Ковид-19 и четврта според бројот на дебели луѓе.

Во извештајот се наведува дека стапката на смртност е десет пати поголема во земјите каде што најмалку 50 отсто од населението има прекумерна тежина. Авторите на истражувањето сметаат дека 2,2 милиони од 2,5 милиони смртни случаи се случиле во земји со висок број дебели луѓе.

Земјите кои немаат голем број на дебели луѓе немаат висок процент на смртни случаи, но тука има и други фактори, се посочува извештајот.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
- Трпе, зошто татко ти денес беше на училиште?
- Учителката го викна за да се жали од мене.
- И што стана?
- Е па ништо, учителката ми кажа сега да ја викнам мајка ми, за да се...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
753 п.н.е.- Според преданието, Ромул го основал...
1500.- Португалскиот морепловец Педро Алварес...
1509.- Умре англискиот крал Хенри Седми, основач...
1699.- Умре францускиот писател Жан Батист...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби