Гладот го подобрува чувството за мирис

Дали мирисот на свеж цимет или сланина Ве привлекува во околниот ресторан за брза храна? Ново истражување потврдува дека она што го чувствувате во носот има голема врска со она што ви го кажува стомакот.

Имено, истражувачи од Северозападниот Универзитет во Еванстон, Илиноис, САД, велат дека чувството за мирис е всушност посилно кога сте гладни отколку веднаш по јадењето.

Имено, авторите на трудот откриле дека човековиот нос станува помалку чувствителен на мирисот на одредена храна, ако личноста штотуку го изела тој производ. На пр., луѓето, помалку веројатно, „ќе копнеат“ за кифличка со цимет ако ја помирисаат, откако само што изеле една таква. Спротивно на тоа, дури и мало навестување на мирис на цимет ќе натера некој да ја купи, додека сѐ уште не ја вкусил.

Скенирањето на мозокот на група учесници кои дегустираат кифли од цимет или пица, покажа дека луѓето послабо реагираат на мирисите од храната после јадење. Наодите откриваат и дека мирисот не игра само улога во она што го јадеме, туку и во развојот на самото чувство за мирис.

Авторите додаваат дека ова може да помогне за поурамнотежена исхрана, бидејќи човековиот нос, „со малку вежба“ ќе бара и поразновидно мени.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Имал некој тип калибар 50cm па не можел да си најде жена. Му рекле лекот да го бара кај жабата, барајќи ја за жена.
- Жабо, жабо, ќе се омажиш за мене?
- Не.
И оп, му се смалил...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по претежно суви коловози. ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На...
Верски календар
На денешен ден
48. п.н.е.- Римскиот војвода и државник Гнеј...
1066.- Норманскиот војвода Вилијам, иден...
1465 или 1466.- Роден е Ротердамски Еразмо...
1492.- На првото патување преку Атлантикот, во...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби