9 начини на кои срцето се менува по 40-тата година

Кога станува збор за здравјето, особено по 40-тата година, она што не можете на прв поглед да го забележите може најмногу да ве повреди. Кај срцето, 40 е клучната возраст кога сериозни, а невидливи промени започнуваат во кардиоваскуларниот систем.

1) Срцевиот мускул станува поцврстЦврстите мускули се добри за останатиот дел од телото, но кога срцето се зацврстува тоа не е добар знак, бидејќи ја ослабува неговата функција. иако вообичаено се случува кај оние над 40 годишна возраст.

2) Артериите се здебелуваат и зацврстуваат

Како последица на нездрав живот и/или исхрана, артериите се запушуваат со холестерол, а и се зацврстуваат, особено помеѓу 20 и 40-годишна возраст.

3) Се зголемува ризикот од нерегуларни отчукувања на срцето

Во една студија било објавено дека ризикот од развивање на нерегуларни отчукувања на срцето е 1 спрема 6 кај возрасните личности, а истиот се зголемува на 1 спрема 4 кај оние над 40 години.

4) Менопаузата го намалува заштитниот ефект кој порано го имал естрогенот

Естрогенот има заштитен ефект врз срцето, но кај жените во менопауза тој ефект го нема и тие превземаат машки кардиоваскуларни карактеристики.

5) Стресот предизвикува повеќе кардиоваскуларни проблеми

Стресот влијае на кардиоваскуларниот систем и срцето, бидејќи кога сме под стрес телото создава повеќе адреналин и кортизон кои можат да предизвикаат долгорочни штетни ефекти. Кардиолозите сугерираат дека постои значајна поврзаност помеѓу психолошкиот стрес и ризикот од срцев удар, кој само се зголемува како старееме

6) Дијабетесот го зголемува ризикот од срцев удар

Иако тип 2 дијабетесот може да се појави на било која возраст, ризикот од развивање на оваа болест драматично се зголемува кај оние над 40 години.

7) Се зголемува шансата за висок крвен притисок

Зацврстувањето на артериите може да предизвика висок крвен притисок

8) Срцето може да се зголеми кај мажите

Според разни истражувања, срцевиот мускул кај мажите може да се зголеми со годините, додека кај жените типично останува иста големина или се намалува.

9) Отчукувањата на срцето може да забават

Кај оние над 40 години, забавување на отчукувањето на срцето не секогаш е добар знак. Оваа состојба се нарекува брадикардија и може со тек на време да доведе до сериозни здравствени проблеми како болки во градите, проблеми со притисокот, па дури и откажување на работата на срцето.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Во лудница оди комисија да ги провери лудаците кој како се понаша и одат од еден до друг, некој се замислува дека е авион, друг скока во празен базен и така натаму. Доаѓаат до...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
- Светски ден на книжевните преведувачи
- Светски ден на глувите
1846.- Американскиот стоматолог Вилијам Мортон...
1882.- Роден е германскиот физичар Ханс Вихелм...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби