Револуционерна вакцина против пушење

Пушењето убива многу повеќе луѓе отколку свинскиот грип, а новата вакцина NicVAX создава антитела кои се врзуваат на никотинските молекули и предизвикуваат нивно влијание врз мозокот со што ја прекинуваат зависноста.

Вакцината против пушење би можела да помогне на огромен број пушачи кои пушат исклучиво зошто немаат доволно сили да се борат со зависноста од никотин. Истражувањата, покажуваат дека 90 отсто од пушачите кои престануваат да пушат, веќе идната година им се враќаат на цигарите.

Новата вакцина NicVAX создава антитела кои откако ќе се врзат со никотинските молекули се борат со вашата зависност. Вакцината ја произведе компанијата Nabi Pharmaceuticals од Бока Ратон во Флорида.

Последните истражувања кои беа спроведени покажаа дека пола од пушачите кои што ја добиле вакцината веднаш престанале да пушат.

- Доколку вакцината биде одобрена, таа ќе биде решение за милиони пушачи кои сакаат еднаш за секогаш да ги остават цигарите, изјави Џан Стефан, претставник на биолошкиот оддел од GlaxoSmithKlin, кои за вакцината се подготвени да платат 27 милиони евра.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Релативно срамежлив дечко отишол во кафич со другарите и откако се напиле по една пијачка овој собрал сили и и пришол на некоја од девојките, прашувајќи ја дали може да ја части...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по претежно суви коловози. ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен....
Верски календар
На денешен ден
280.- Роден е римскиот цар Флавиј Валериј...
1617.- Меѓу Шведска и Русија е склучена спогодба...
1807.- Роден е американскиот писател Хенри...
1844.- Домениканска Република се одвои од Хаити,...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби