Словенија: ЕУ треба да го активира член седум и против Хрватска

Откако Европската комисија го активираше член седум против Полска поради „јасниот ризик од тешкото кршење на вредностите на Европската унија“ особено во доменот на владеењето на правото, Словенија оценува дека ЕК треба на истиот начин да постапи и со Хрватска поради нејзиното одбивање да го прифати арбитражниот договор за границата со Словенија.Хрватскиот весник „Нови лист“, повикувајќи се на дипломатски извори, наведе дека меѓу словенечките политички кругови и претходно постоела идеја излегувањето на Хрватска од арбитражниот договор за границата да се претстави како системско кршење на меѓународното право, но идејата не била одобрена од страна на Брисел.

Словенечкиот министер за надворешни работи Карл Ерјавец во јули, испратил писмо до Европската комисија каде навел дека поради непочитувањето на одлуката на арбитражниот суд од страна на Хрватска, бара интервенција на ЕК иста како и во случајот со Полска.

Ерјавец посочил дека случајот со Хрватска е уште потежок, бидејќи во случајот со Полска станува збор за внатрешен проблем, а со Загреб за меѓународен.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Зошто е добро плавуша да седи до тебе кога возиш?
- Можеш во секое време да паркираш на место за инвалиди.

webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по претежно суви коловози. Наместа влажни коловози се бележат на повисоките планински и осојничави места. АМСМ препорачува внимателно...
Верски календар
На денешен ден
1744.- Во Неапол умре Џовани Батиста Вико,...
1793.- Во Париз е гилотиран францускиот крал Луј...
1905.- Роден е францускиот моден креатор...
1919.- Во Даблин, Конгресот на партијата "Шин...