Нов обид за избор на претседател на Владата на Каталонија

Малата каталонска сепаратистичка партија Кандидатура за народно единство (ЦУП) соопшти дека ќе се воздржи од денешното гласање за избор на претседател на регионалната Влада на Каталонија, со што се отвора пат каталонскиот Парламент, по неуспешниот обид во саботата, да го избере на оваа функција сепаратистичкиот кандидат Жоаким „Ким“ Тора.

На Ким Тора, кој е близок соработник на поранешниот каталонски лидер Карлес Пуџдемон, во саботата му недостасуваа само два гласа за да го добие потребното мнозинство за избор, поради што денеска гласањето се повторува, но сега за да биде избран му е доволно и просто мнозинство гласови.

Доколку четворицата пратеници на ЦУП бидат воздржани на гласањето, Тора ќе обезбеди просто мнозинство неопходно за избор, со што ќе се заврши повеќемесечната политичка парализа на Каталонија.
Ако пак Парламентот денеска не избере нов претседател на Владата, најверојатно ќе бидат распишани нови превремени избори.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Си бил Мали Ѓокица и зборувал многу безобразно (срамотно). Еден ден тој оди во училиште, а учителката ги свикала девојчињата од класот и им вели: - Девојчиња! Ако слушнете Мали...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по наместа влажни коловози. ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е зголемен. На...
Верски календар
На денешен ден
1534.- Шпанскиот благородник Ињацио Лојола во...
1896.- На Алјаска, најсеверниот дел на САД е...
1914.- Британскиот експедиционен корпус се...
1926.- Во американската метропола на филмот,...