Ѕанакопулос: Денеска е историски ден

Денеска се решава еден историски проблем, денеска е историски ден, вели портпаролот на грчката Влада и министер без ресор на Грција, Димитрис Ѕанакопулос во интервју за радиото „Сто кокино“, јави дописничката на МИА од Атина.– Денеска е историски ден, денеска се решава еден историски проблем меѓу двете земји и мислам дека би можело да биде поттик за нова ера, не само во билатералните односи, туку и на Балканот, бидејќи Договорот од Преспа е модел за начинот на кој треба и можат да се решаваат билатерални спорови и секако со идентитетски карактер. Конкретната разлика можеби е и последната идентитетска разлика во балканскиот регион и можеме денес, со радост и гордост се прави решителен чекор за решавањето, истакна Ѕанакопулос во интервјуто непосредно пред гласањето за ратификација на Договорот од Преспа во грчкиот Парламент.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
- Што е тоа: ѕид ѕидосано, вар варосано, нигде дупка ни проѕирка?
- Американска амбасада во Скопје.

webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Виадукт Трејд известува дека на ден 19.08.2019 ќе се започне со изведување на градежни активности за поставување на електрично осветлување на крстосница Катланово на магистрален...
Верски календар
На денешен ден
1839.- Велика Британија на почетокот на...
1914.- Јапонија и објави војна на Германија во...
1939.- Министрите за надворешни работи на...
1962.- Американскиот телекомуникациски сателит...