Димитров во Берлин на дебата „Западниот Балкан по решавањето на прашањето за името“

Министерот за надворешни работи Никола Димитров денеска во германскиот Бундестаг ќе говори на дебатата „Западниот Балкан по решавањето на прашањето за името: постигнувања, предизвици и перспективи“, што ја организираат парламентарните групи на Зелените и на германската секција на Унијата на Европските Федералисти, во која членуваат пратеници од четири политички партии – ЦДУ/ЦСУ, Социјал-демократи, Зелените и Либералите.

Пред денешната дебата во Бундестагот Димитров преку Твитер порача дека пред германските пратеници има да раскаже добра европска приказна за нашата држава.

Шефот на дипломатијата ќе има средби со пратеници во Германскиот парламент на кои ќе им го презентира напредокот на Република Северна Македонија и подготвеноста на земјата за почеток на пристапните преговори во ЕУ.

Програмата на дводневната посета опфаќа и средби со други релевантни соговорници од Министерството за надворешни работи и други владини претставници, соопшти МНР.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Неискусна девојка го прашува момчето:
-Мили, какво ти е тоа испакнување на панталоните?
-Тоа е бубрег мила.
-Ох, толку сум загрижена за тебе. Да не имаш камен во бубрегот?
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1265.- Првпат е свикан англискиот Парламент со...
1327.- Англискиот крал Едвард Втори го принуди...
1649.- Заробениот крал Чарлс Први на крајот на...
1667.- По 13-годишните борби Русија ја порази...