Околу 5.000 луѓе од Западен Балкан годишно умираат прерано поради загадувањето

Луѓето кои живеат на Западен Балкан во просек губат 1,3 година од својот живот поради загадувањето на воздухот, а вкупниот број на лица со прерана смрт достигнува до 5000 годишно, во 19 градови од регионот.Ова го соопшти генералната секретарка на Регионалниот совет за соработка Мајлинда Брегу во колумната под наслов „На климатските промени не им треба шенген виза“ објавена на сајтот на РСС.

„Последното издание на нашето истражување Балкански барометар покажува дека 84 отсто од граѓаните на регионот климатските промени ги доживуваат како проблем. Девет од 10 луѓе сметаат дека загадувањето е проблем во нивната заедница. Меѓутоа, 32 отсто велат дека не се подготвени да користат еколошки прифатливи производи“, вели Брегу, додавајќи дека се намалил и бројот на компании кои презеле одредени мерки за намалување на штетноста врз околината за 13 отсто, споредено со 2017 година и сега изнесува 64 отсто од компаниите.

Брегу подвлекува дека Сараево, Белград и Скопје овие денови се меѓу топ десетте најзагадени градови во светот, минатата година на таа листа биле дури шест градови од Западен Балкан и дека сето тоа покажува дека времето за акција е веднаш и тоа преку регионална соработка и на ова поле.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Се шетаат две крави и по некое време едната се качува на дрво. Другата ја гледа и &иацуте; вика:
- Што правиш ма на дрво.
- Еве, јадам јаболка.
- Па ова дрво не е јаболка,...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по суви коловози. ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е зголемен. На...
Верски календар
На денешен ден
1844.- Роден е Илја Ефимович Рјепин, руски...
1850.- Роден е Хенри Алберт Ги де Мопасан,...
1858.- Поставен е првиот трансатлантски кабел со...
1884.- На влезот во Њујоршкото пристаниште е...