Оливер Белопета избран за член на бордот на Европскиот форум на фестивали на музика на светот

Скопје, 4 април (МИА) -  Директорот на Скопскиот џез-фестивал Оливер Белопета е избран за член на бордот на Европскиот форум на фестивали на музика на светот (EFWMF) на Генерално собрание на Форумот што се одржа во Марсеј, Франција.

- Европскиот форум е меѓу  најпрестижните музички асоцијации во светот, кој  функционира под покровителство на Европската унија и  го сочинуваат најголемите европски, но и светски фестивали на т.н. музика на светот, како и најзначајните светски радиостаници и институти што се занимаваат со етно музика, соопшти Скопски џез-фестивал.

Скопскиот џез-фестивал членува  во таа организација преку својата втора музичка манифестација Офф-Фест, која ја организира од 2002 година.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Му дошла на Трпе таштата на гости, па Трпе ја прашува:
- Бабо, колку време планираш да останеш?
- Па додека не ви досадам.
- Ауу, зошто толку кратко???

webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните...
Верски календар
На денешен ден
- Денеска е Светски ден на книгата и авторското...
1564.- Во Стратфорд е роден Вилијам Шекспир,...
1616.- Во Мадрид умре Мигуел де Сервантес,...
1792.- Создадена е француската химна "Марселеза"...