Отворен 41. Меѓународен семинар за македонски јазик, литература и култура

Охрид, 11 август (МИА) - Во Конгресниот центар  во Охрид денеска беше отворен 41-виот Меѓународен семинар за македонски јазик, литература и култура, на кој ќе учествуваат околу сто слушатели од 22 држави.

Ректорот на Универзитетот „Свети Кирил и Методиј“ Ѓорги Мартиновски на отворањето на Семинарот истакна дека оваа манифестација претставува значајно остварување  за Универзитетот, за Охрид и за целата држава, оттаму што повеќе од четири децении оваа манифестација претставува голема заложба во севкупното претставување на македонската национална култура во светот.

- Меѓународниот семинар  преку својата стручно научна дејност во областа на македонистиката  од своите скромни почетоци до денес прерасна во единствена наставна научна и културна институција од ваков вид во Македонија и стана ценет славистички центар, рече Мартиновски, нагласувајќи дека Семинарот преку своите активности успеал да создаде бројни познавачи на македонскиот јазик, а со тоа, како што рече, Универзитетот и Република Македонија се здобија со бројни амбасадори, лобисти и верни пријатели во светот.

- Владата на Република Македонија  ја прогласи 2008-ма за година на македонскиот јазик, а Универзитетот „Свети Кирил и Методиј“ преку сиот свој академски потенцијал ја поддржува оваа значајна државна мнифестација. Универзитетот активно ќе учествува и во организирањето на првиот Меѓународен славистички конгрес закажан за септември кој е еден од најголемите научни институции во деценијата, истакна Мартиновски.   

Директорот на Семинарот Емилија Црвенковска за научниот собир што ќе трае до 28 август рече дека е предвидена богата програма со предавачи, голем број академци,  истакнати македонски научни и културни работници.

Во склоп на Семинарот ќе биде одржана и 35-тата научна конференција  во чија работа досега имаат учествувано  повеќе од 1.200 претставници од 50 светски универзитетски центри. Вообичаени теми во рамките на Семинарот се литературната и лингвистичката секција, македонскиот јазик и литература наспроти другите литератури и јазици, посебна тема посветена на стогодишнината од раѓањето на Коста Рацин, како и други бројни поспецифични теми од областа на лингвистиката.

Во рамките на првиот ден од работата на Семинарот беше промовиран зборникот  „Компаративна фонологија и морфологија на македонскиот јазик“ од Франтишек Вацлав Мареш, познат славист од Виенскиот универзитет. Како што изјави професорот по славистика Влоѓимјеж Пјанка, инаку и самиот колега на починатиот Мареш, станува збор за превод на сите трудови  на Мареш што се однесуваат на македонскиот јазик и македонската култура во поширока смисла.

- Тоа се темелни трудови за македонистиката и македонската лингвистика, бидејќи во трудовите се опфатени  не само македонистички проблеми, туку и посебноста на македонскиот јазик настанат од старословенскиот. Мареш се занимаваше и со старословенскиот јазик, беше редактор на двата големи речника на старословенски јазик - едниот завршен и објавен во Прага и вториот незавршен во Загреб, на кој се уште се работи, истакна угледниот славист и македонист Пјанка, кој за овој семинар има  подготвено пет авторски реферати.

Првпат по завршувањето на Семинарот ќе се одржи тридневна македонистичка конференција, потоа и научна конференција што традиционално се одржува секоја година, а од 10 до 16 сетпември Охрид ќе биде домаќин  на Светскиот  славистички конгрес.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот

- Која е најголемата навреда во Шкотска?
- Ќе ми платиш ти за тоа!

webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните...
Верски календар
На денешен ден
- Денеска е Ден на поштарско-телеграфските...
- Денеска е Ден на планетата Земја
1529.- Во Сарагоса е потпишан Договор со кој...
1724.- Роден е германскиот филозоф Имануел Кант,...