Сеќавање за народниот херој генерал Васко Каранѓелески во Брусник

Битола, 3 февруари (МИА) - Во битолското село Брусник деенска се одржа комеморативна средба по повод 33-годишнината од денот кога трагично загина генерал Васко Каранѓелески, генерал-полковник и народен херој од Битола.

- Каранѓелески бил член на првиот партизански одред во брусничкиот регион кога изведувал диверзантски акции. Како истакнат борец учествувал во воените акции што се изведувале во Егејска Македонија па се до Козјак. Ослободувањето на Македонија го затекна на должноста командант на 49-та Македонска дивизија, беше посочено на денешната комеморација посветена на генерал Васко Каранѓелески во Брусник.

Во 1977 година, генерал Васко Каранѓелески ја вршел функцијата командант на скопската армиска област, кога за време на лов на терените на планината Караџица загина во несреќен случај.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Отворил Мујо аптека. Го замолил едпаш Хасо да го замепи. Кога се вратил го прашал дали доагал некој.
"Дојде Суљо, го болеше глава."
"И што му даде?"
"Аспприн."
"Добро, дојде...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по наместа влажни коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини, од...
Верски календар
На денешен ден
1440.- Роден е големиот московски кнез Иван Трети...
1517.- Војската на турскиот султан Селим Први во...
1561.- Роден е Франсис Бекон, англиски филозоф,...
1666.- Умре индискиот цар Шах Џехан од...