Почина академик Никола Узунов

Скопје, 2 ноември 2010 (МИА) - Академик Никола Узунов почина денеска на осумдесетгодишна возраст, соопшти Македонската академија на науките и уметностите (МАНУ). 

Академик Узунов е роден на 12 август 1930 година во село Емборе, Егејска Македонија. Основното образование го завршил во Солун, Грција, средното во Скопје, Економски факултет во Загреб, а докторирал на Економскиот факултет во Белград во 1959 година каде ја одбранил докторската дисертација на тема: „Индустријализацијата на НР Македонија и нејзиниот народен доход“.

По завршувањето на Економскиот факултет во Загреб, се вработува како асистент на Економскиот факултет во Скопје, каде подоцна станува редовен професор. Како визитинг-професор, престојувал на Државниот универзитет во Чико и на Државниот универзитет во Мисури (САД). Професор д-р Никола Узунов бил декан на Економскиот факултет, а го организирал и раководел и Одделението за научно-истражувачка работа на Факултетот.

За член на Македонската академија на науките и уметностите е избран во 1979 година. Бил секретар на Одделението за општествени науки при МАНУ во периодот 1992/1999 година. Исто така, бил избран и за претседател на Сенатот на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје.  Добитник и на највисоката награда за наука и култура на Р. Македонија – „11 Октомври“ за вонредни придонеси во науката и културата.

Академик Узунов ќе биде погребан в четврток во 12 часот на гробиштата „Бутел” во Скопјет. Посмртните останки ќе бидат изложени во Капелата во „Бутел” од 11 до 12 часот.

Претходно во 9:30 часот Македонската академија на науките и уметностите, заедничка комеморативна седница ќе одржат МАНУ и Економскиот факултет при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Возел камионџија и паишол на калуѓерка - автостоперка. Застапал ија примил во камионот. Кога се доближиле до целта и рекол дека мора да му плати за возењето. Калуѓерката му...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
41.- Убиен е римскиот цар Гај Јулиј Калигула. Тој...
76.- Роден е римскиот цар Публиј Елиј Хадријан,...
1712.- Роден е Фридрих Втори Велики, пруски крал...
1732.- Роден е францускиот писател Пјер Огистен...