Средба на делегацијата на партијата на Македонците во Албанија со чешкиот амбасадор

Корча, 26 февруари 2013 (МИА) - Делегација на партијата на Македонците во Албанија Македонска алијанса за европска интеграција (МАЕИ) предводена од преседателот Едмонд Темелко, се сретна со амбасадорот на Чешка во Република Албанија Бронислава Томашова.

На средбата, која се одржа вчера во Корча, се разговарало за повеќе теми кој ги засегаат Македонците во Албанија, како образованието на мајчин јазик, пописот спроведен минатата година, чии официјални резултати Македонците како и другите малцинства во Албанија не ги признаваат, порастот на национализмот во Албанија и притисокот врз Македонците во Албанија и ред други проблеми, информираат од партијата.

Преставниците на Македонска алијанса за европска интеграција, исто така,  се заблагодариле за неодамнешната одлука на чешката Влада за признавање на Република Македонија под нејзиното уставно име, посочувајќи дека ова име е поврзано со сите Македонци без разлика каде и да живеат.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Возел камионџија и паишол на калуѓерка - автостоперка. Застапал ија примил во камионот. Кога се доближиле до целта и рекол дека мора да му плати за возењето. Калуѓерката му...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
41.- Убиен е римскиот цар Гај Јулиј Калигула. Тој...
76.- Роден е римскиот цар Публиј Елиј Хадријан,...
1712.- Роден е Фридрих Втори Велики, пруски крал...
1732.- Роден е францускиот писател Пјер Огистен...