Лукашенко: САД и Кина водат битка за преобликување на светот

Претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко изјави дека САД и Кина водат сериозна битка за преобликување на светот .– На политичката карта на светот се појави нова држава – моќна, која можеби и не намерно го предизвика монополот на САД. Таа држава е Кина. Тоа е модерна нуклеарна држава. Тие се прават независно – отидоа во Вселената, имаат најсовремено оружје, истакна Лукашенко.

Тој додаде дека Кина е прва во светот по извоз, а на второ место, веднаш по САД, во производство.

Лукашенко наведе и дека понекогаш има симпатии за американскиот претседател Доналд Трамп, но оти не се согласува со него поради што „војува“ со целиот свет.

Белорускиот претседател наведе и дека протестите во САД по убиството на Афроамериканецот Џорџ Флојд бее само повод, а не причина за немирите.

– Причина е неспособноста на државата да се избори со пандемијата на коронавирусоот, по што 60 милиони луѓе останаа без работа, а првенствено Афроамериканците, потенцира Лукашенко.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот

Детето и вели на мајка си:
- Мамо, види, секојпат кога му давам на кучето колаче му се крева опашката.
- Сине, не му ги давај сите, чувај малку и за татко ти.

webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
138.- Умре римскиот цар Публиј Еилиј Адријан, кој...
1509.- Роден е Жан Калвин, верски реформатор,...
1559.- Умре францускиот крал Анри Втори, татко...
1774.- По шестогодишната војна меѓу Русија и...