Глината може да убива бактерии во раните

Глината не е добра само за грнчарството и за кожата на лицето, туку одредени видови глина можат да му помогнат на телото самото да се лекува.Според студија на истражувачи од клиниката Мајо и државниот универзитет во Аризона, глината Oregon blue може да убива бактерии во раните – дури и оние кои се резистентни на други форми на третмани.

Во лабораториски тестови, било откриено дека оваа глина убивала неколку видови бактерии кои предизвикувале инфекција на раните, вклучувајќи ја и Escherichia coli и MRSA, форма на стафилокока која е тешка за третирање.Глината исто така ги елиминирала бактериите од биофилмовите – слоеви кои се формираат кога бактеријата ќе се закачи на некоја површина – нешто што лекарите го забележуваат кај две третини од инфекциите.

Истражувачите планираат да направат дополнителни тестови за да откријат како точно токму овој вид на глина ги убива бактериите, по што истата состојка лабораториски би ја рекреирале и би ја додале во нашиот арсенал за борба против антибиотската резистентност.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Зошто горилата имаат големи ноздрви?
- Зашто имаат дебели прсти.
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Од денес, 15 ноември, стапува на сила законската обврска за задолжително поседување на зимска опрема во возилата, без оглед на временската состојба. Оваа обврска ќе трае до 15...
Верски календар
На денешен ден
42.п.н.е.- Роден е римскиот цар Тибериј, посинок...
1095. - На црковниот собир Клермон, во Франција,...
1272.- Умре англискиот крал Хенри III, кој стапи...
1797.- Умре прускиот крал Фридрих Вилхелм II кој...