Креиран нов вид контактни леќи кои функционираат како фластер за очите

Третирањето рани на дел од телото деликатен како окото не е лесно, но научниците развиле иновативен нов пристап: терапевтски контактни леќи кои може да функционираат како еден вид на фластер за оштетените очи.Ова е сè освен обична контактна леќа, бидејќи е направена од клетки од донори кои останале неискористени од регуларни трансплантации на корнеа (рожница). Овие специјални L-MSC клетки му помагаат на повреденото око самото да си ги излечи раните.

Според истражувачите кои дошле на оваа идеја, ваквиот фластер-леќа би можел да се направи за само неколку часа откако пацитентот ќе пристигне во болница со повреда на окото, а би бил поефтин и полесен за употреба од сегашните третмани, особено за пациенти со хронични состојби како корнеарни чирови.L-MSC би се земале од банки на донори по потреба и би се аплицирале на склерална леќа – вид на поголема контактна леќа која содржи тенок резервоар со течност помеѓу рожницата и самата леќа.

Секако, овие „очни фластери“ ќе треба да поминат низ детални клинички тестови пред да бидат одобрени за користење, што значи на пазарот би се појавиле за неколку години доколку сите тестирања поминат успешно.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Зошто слонот има две дупчиња на сурлата?
- Едно за топла, едно за ладна вода?
- А кај му е бојлерот?
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Поради одрони, сообраќајот на регионалниот пат Делчево- Македонска Каменица се одвива по една сообраќајна лента. Се преземаат мерки за расчистување на коловозот. ИЗВЕСТУВАЊЕ:На...
Верски календар
На денешен ден
1936.- Во местото Горки, кај Москва, умре Алексеј...
1940.- Францускиот генерал Шарл де Гол ги повика...
1953.- Египет е прогласен за република по...
1965.- Во Алжир е извршен државен воен преврат....